מהי כירופרקטיקה

 אז מהי כירופרקטיקה? ולמה לצפות מהביקור במרפאה?

כירופרקטיקה הינה מקצוע רפואי מערבי המתמחה באבחון ובטיפול שמרני (לא פולשני) ושיקום פגיעות אורתופדיות במערכת השלד-שריר. למעשה, הכירופרקטיקה מהווה את הזרוע השמרנית של האורתופדיה. בעוד האורתופד מתמקצע באבחון ובטיפול כירורגי או פולשני של פגיעות במערכת השלד-שריר, הכירופרקט מתמקצע באותו האבחון אך בפן הלא ניתוחי או פולשני של הטיפול בבעיות אלו.

ארגון הרפואה העולמי (WHO) וארגון הכירופרקטיקה העולמי (WFC) מגדירים את מקצוע הכירופרקטיקה כך:

"מקצוע רפואי העוסק באבחון, טיפול, ומניעה של בעיות מכאניות במערכת השלד-שריר ובהשפעה של בעיות אלו על תפקוד מערכת העצבים והבריאות הכללית."

"A health profession concerned with the diagnosis, treatment and prevention of mechanical disorders of the musculoskeletal system, and the effects of these disorders on the function of the nervous system and general health"

במהלך הפגישה הראשונה במרפאה תקבלו אבחנה, תוכנית טיפול מקיפה ובמרבית המקרים נתחיל מידית בטיפולים. על מנת להגיע לאבחנת עבודה (working diagnosis) שלפיה תיקבע תוכנית הטיפול, תילקח ממכם היסטוריה רפואית מקיפה ותעברו בדיקות אורתופדיות, נוירולוגיות וכירופרקטיות. כמו כן יבדקו כל אמצעי הדימות שתביאו (רנטגן, CT, MRI וכו'). תוצג בפניכם האבחנה ומשמעותה בטווח הקצר והארוך. תוצג לכם תוכנית טיפולים הכוללת צפי משוער של משך זמן ההחלמה הצפוי וכמות הטיפולים הדרושה. יסברו לכם טכניקות הטיפול שבהם תטופלו והצורך בתרגול ביתי במידה ורלוונטי.

במהלך טיפולי ההמשך, יבחן מצבכם ותעברו טיפול בהתאם להתקדמות במצבכם. ינתנו לכם תרגילים בהתאם להתקדמות.