כאב גב תחתון

כאבי גב תחתון

כ-80% האוכלוסיה יסבלו בשלב מסוים בחייהם מכאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מוגדרים ככאב באזור שבין הצלעות התחתונות לאזור שמעל העכוז. בניגוד לדעה הרווחת, מרבית כאבי הגב התחתון לא נגרמים מ"פריצת דיסק".

עמוד השדרה בנוי מחוליות ודיסקים בין חוליתיים. בין כל שתי חוליות יש שני מפרקי פאצט בחלק האחורי של החוליה ודיסק בין-חוליתי בחלק הקדמי. בנוסף, יש נם מספר רצועות המסייעות לחיבור בין כל שתי חוליות.

ישנם רקמות רבות בגב היכולות לגרום לכאב. הדיסק הבין חוליתי, מפרקי הפאצט, רצועות עמוד השדרה והשרירים. תפקיד הכירופרקט הוא לזהות מי מבין הרקמות הנ"ל מעורב בגרימת הכאב ולטפל בהתאם. במרבית המקרים, ישנם מספר רקמות מעורבות בפגיעה.

אבחון כאבי הגב התחתון מתבצע על ידי לקיחת ההיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית רלוונטית ובמידת הצורך שימוש באמצעי דימות כגון CT או MRI. בהעדר היסטוריה של מחלה הפוגעת בעצם או טראומה עם חשד לשבר, צילום רנטגן רגיל אינו תורם לאבחנה. גם ממצא של שינויים שחיקתיים בעמוד השדרה אינו רלוונטי לאבחנה במרבית המקרים.

חשוב לציין כי במרבית המקרים הגורמים לכאבי הגב אינם מסוכנים. זיהום או גידול אחראים לכ-1% בלבד מכאבי הגב.

הרוב המכריע של כאבי הגב התחתון מטופלים שמרנית ואינם דורשים כלל התערבות ניתוחית. מעל 95% ממקרי כאבי הגב על רקע של פריצת דיסק יטופלו בהצלחה בצורה שמרנית ורק כ-5% מהמקרים ידרשו לטיפול ניתוחי. יתרה מכך, מחקרים בנושא מראים כי כ-93% מניתוחי הגב שבוצעו לפריצות דיסק לא היו מחוייבים במציאות.

כירופרקטיקה נמצאה כשיטת טיפול יעילה יותר, בטוחה יותר וחסכונית יותר בהשוואה לטיפול התרופתי או הפיזיותרפי בלבד.

לקביעת תורים ויצירת קשר

הרכס מרפאת מומחים
שדרות הרכס 13, מודיעין

בניין D, קומה 3.

שעות פתיחה:

א' 12:00-23:00 | ב' 8:00-13:00 | ג' 12:00-23:00 | ד' סגור | ה' 6:00-15:00 | ו' 6:00-14:00

מענה טלפוני ניתן גם מחוץ לשעות הפעילות